poniedziałek, 9 sierpnia 2021

Kiszone ogórki - na co zwracamy uwagę


Na co musimy uważać w trakcie kiszenia ogórków:

  • Najlepsze ogórki do kiszenia, to z własnego ogródka, lub od sprawdzonych dostawców. Nie kupujmy ogórków bardzo ciemno zielonych, na których nie ma śladu bieli, czy jasnej zieleni. Ta mocna zieleń jest najczęściej oznaką przenawożenia azotem.
  • Ogórki, chrzan i czosnek nie mogą wystawać poza płyn. Całość musi być przykryta solanką
  • Mitem jest, że woda musi być przegotowana. Ogórki możemy robić w zwykłej kranówce bez gotowania. Przecież dawniej do kiszenia ogórków czerpano wodę ze studni i zawsze wychodziły. 
  • Liść chrzanu w przeciwieństwie do korzenia nadaje ogórkom ostrego aromatu, większa jego ilość wręcz goryczy
  • Najlepiej stosować sól kamienną, niejodowaną

Składniki:

 

Świeżo zebrane ogórki

Korzeń chrzanu

Koper z nasionami

Liście dębu

Czosnek


 Ogórki myjemy. Na dnie każdego słoika układamy koper i czosnek. Słoiki wypełniamy ogórkami dopełniając pozostałymi składnikami. Po jednym liściu dębowym i małym kawałku chrzanu. 

Możemy zrobić kilka słoików na ostro dodając suszone płatki chilli. 

Ogórki zalewamy solanką. Na 1 litr wody- kranówki dajemy 2 łyżki soli. Zakręcamy i przenosimy w chłodnie miejsce.


czwartek, 11 marca 2021

Kiszone nasiona nasturcji

Pierwszy raz ukiszona latem 2020 i efekty sprawdzamy w marcu 2021. Nasturcja jest jedną z lepszych kiszonek, która wpisze się do stałego menu. 

Potrzebujemy wyjątkowo młode, zielone nasiona nasturcji. Muszą być zrywane, a nie zbierane z opadłych. Te będą za twarde. 
Solankę robimy tak, jak do ogórków kiszonych, czyli z koprem, czosnkiem, solą. Na 1 litr wody dajemy dużą, czubatą łyżkę soli lub dwie mniejsze płaskie. Problem z łyżkami do zupy polega na tym, że są różne. Kiedyś były duże i pojemne. Teraz są mniejsze. 
Układamy nasiona nasturcji w słoiku i zalewamy solanką. I tu, na tym etapie zauważymy, że nasiona pływają na powierzchni płynu. Tak nie możemy ich zostawić. Musimy je docisnąć, tak aby były pod płynem. W tym celu zwijamy pakiecik liści winogronowych lub wiśniowych na tyle duży, aby ciasno wszedł do słoika. Będzie stanowił swoisty korek dla naszej kiszonki. 
Smak kiszonej nasturcji bardzo przypomina kapary. Z tym że nasturcja ma inną strukturę, nie jest tak miękka jak kapary, raczej chrupiąca. Naturalna kwasowość wspaniale dopełnia wyrazistość smaku. Wykorzystujemy również płyn. Będzie stanowił doskonały dodatek do dressingów.